Energetická scéna se mění, neporučíme větru ani dešti, ale z ohleduplnosti k životnímu prostředí, udržitelnosti a poslední dobou také z geopolitických důvodů zaměřil západní svět pozornost na obnovitelné zdroje energie. Mezi rychle rostoucí segmenty patří sluneční a větrné zdroje, ze kterých je však výroba energie nestálá, a proto stále silněji narůstá potřeba tuto elektřinu efektivně akumulovat.
Pokud se zaměříme na oblast fotovoltaických elektráren, jejichž výstavba tvoří významnou část našeho podnikání, pak je zřejmé, že dobře navržený systém může pokrýt významnou část celkové spotřeby elektřiny. Moderní technologie nám umožňují nabídnout zákazníkům střídače s životností 20 let i více, stejně jako fotovoltaické panely.. To znamená, že hlavní komponenty systému mohou prakticky fungovat desítky let.
Je to právě akumulace elektřiny, která se jeví jako zásadní výzva vzhledem k nestálosti obnovitelných zdrojů (OZE). Z pohledu majitele elektrárny je baterie prvkem určujícím využitelnost elektřiny v době, kdy je nejpotřebnější a zajišťuje zálohu pro případ výpadku nebo mikrovýpadku. V současné době se využitelnost a zásadní přínos baterie přesunuje do mnohem širšího spektra aplikací, přičemž je to právě baterie, která životností dosavadního standardu na trhu nejvíce pokulhává ke zbytku systému.
Naším cílem bylo přijít na trh s baterií, která svou životností i schopností extrémních vybíjecích a nabíjecích proudů předčí běžně dostupné technologie. Navíc množstvím přečerpané elektřiny zlevní i samotný proces uchovávání energie. Výsledkem je bateriové uložiště z titanových článků (LTO), které předčilo všechna očekávání.
Úspěšně jsme dokončili baterii především pro rezidenční účely, malonapěťovou baterii, kterou jsme označili jako TiRS_200. Tu jsme již implementovali v několika desítkách realizací. Tím naše ambice zdaleka nekončí. Chystáme pokračování této produktové řady, ale i další technologické novinky pro komerční řešení.